top of page

15. KALBURCU - ÖMERLER - ALAŞAR

 

MESAFE : 8.67 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 272 M.

TOPLAM  İNİŞ: 290 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 418 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 246 M.

ZORLUK DERECESİ: KOLAY

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

SU: Yolun 5.4 km,sinde peş peşe 2 çeşme, 6.5 km.sinde ve köylerde su mevcuttur. 

 

KONAKLAMA : Henüz yoktur. 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Bakkal ve market yoktur. Ancak ihtiyaçlarınızı köylülerden karşılayabilirsiniz.

 

ULAŞIM: Toplu taşıma yoktur. 

 

İLETİŞİM: Bu parkurun küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: Kalburcu meydanından sola dönerek köy dışına ilerliyoruz. Asfalttan 1 km. ilerledikten sonra soldan patikaya gireceğiz. Patikadan yaklaşık 200 metre alçaldıktan sonra tekrar asfalta çıkacağız. Asfalta çıktığımız bu noktadan yaklaşık 30 metre sonra soldan meşe ormanına gireceğiz. Küçük bir orman yolundan yükselerek solumuzda kalan tepelere tırmanacağız. Tepenin sırtına ulaşınca daha büyük bir orman yoluna çıkıp sağdan devam edeceğiz. Bu orman yolu bizi tekrar asfalta çıkaracak. Asfaltı geçerek karşıdan tekrar orman yoluna gireceğiz. Bu yolu takip ediyor ve yaklaşık 1 km. sonra soldan, düz bir alandan yoldan ayrılarak patikaya giriyoruz. Bu patika orman içerisinden bizi yavaş yavaş aşağıya imdirmeye başlayacak. Bir süre sonra patika dikleşecek ve zemin kayalık bir zemine dönüşecek. Bu noktada ara sıra karşı tepedeki Ömerler köyünü göreceksiniz. Patika sizi küçük bir dere yatağına indirecek. Burada kış ve ilkbaharda akan küçük bir şelalede var ama diğer zamanlar kurudur. Dereciği geçip karşıdan köye giden orman yoluna giriyoruz. Yaklaşık 250 metre sonra bu orman yolunu bırakıp soldan dikçe köye tırmanan patikaya giriyoruz. Patikanın dik olması sizi korkutmasın çünkü kısa bir tırmanış. Tırmanışın bittiği noktada köye gireceksiniz.

     İşaretleri takip ederek köy içinde ilerliyoruz. Çocuk oyun parkını gördüğünüz noktada Arteme Yolu sağa doğru bir U dönüşü yaparak, geldiğiniz yolun hemen yanındaki yoldan devam edecek. Yol köyden çıkar çıkmaz ormana girecek. Kıs bir müddet sonra soldan yoldan ayrılacak ve mevsimlik bir çeşmeye doğru inecek. eşmeden sonra çıktığınız düz alanın solunu takip ederek aşağı doğru inecek ve tekrar ormana gireceksiniz.  Çok kısa bir yürüyüş sonrası solunuzda yolun altında 2. bir mevsimlik çeşme göreceksiniz. Çok güzel bir patikadan genellike yatay bir doğrultuda yamaç boyunca gidecek ve bir müddet sonra küçük bir dere yatağına ineceksiniz.

   Dereyi geçtikten sonra sağdan orman yoluna girip devam ediyoruz. Bu yol ileride daralacak ve bir müddet sonrada soldan açık bir alana çıkacak. Bu açık alandan sağa dönerek uzunlamasına açık alanı boydan boya geçiyoruz ve bittiği noltadan kayalık bir patikaya giriyoruz. Bu patika önce hafif bir eğimle yükselecek ve sonra hafifçe alçalarak çok küçük bir dere yatağına inecek. Dere yatağını geçip soldan harika bir orman içinden devam ediyoruz. Artık çok belirgin patikalardan, orman yollarından devam edeceğiz ve sonunda soldan yükselerek tırmanan bir orman yolundan Alaşar'a gireceğiz.

 

 

ardan

Screenshot_3.jpg
bottom of page