top of page

12. GÜNEŞLİ - ÜÇPINAR

 

MESAFE : 18.61 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 605 M.

TOPLAM  İNİŞ: 480 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 503 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 71 M.

ZORLUK DERECESİ: ZOR

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

SU: Yolun 10. km,sinde, 15.5 km.sinde ve 17. km.sinde su mevcuttur. 

 

KONAKLAMA : Henüz yoktur. Ancak yakın bir gelecekte Üçpınar'da konaklama imkanı olacaktır.

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Güneşli'de Köy Konağından temel yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 

ULAŞIM: Toplu taşıma yoktur. 

 

İLETİŞİM: Bu parkurun küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: Köy Konağı'nın önünden geçen yoldan aşağı devam edip, 100 metre sonra asfalt yola geliyoruz. Asfaltı geçip, yolun karşısındaki orman yoluna giriyoruz. Bu yol bizi dere yatağına kadar indirecek ve sonrasında patikaya dönüşecek. Kah dere yatağından, kah yükselerek patikayı takip ediyoruz. Yolun 2.5 km. sinde patikada biri aşağı devam eden diğeri normal devam eden 2 işaretli patika göreceksiniz. Aşağıya inen işaretler sizi yaklaşık 100 metre ilerideki şelaleye götürecek. Şelaleyi özellikle ilkbaharda görmeden geçmeyin derim. Şelaleyi gördükten sonra yol ayrımına geri dönüyor ve Üçpınar'a doğru devam ediyoruz. 

Patika yavaş yavaş sağa doğru tırmanacak ve bitki örtüsünün sona erdiği açıklığın öbür tarafından sizi kapanmak üzere olan eski bir orman yoluna sokacak. Bu yol dere yatağının üstünden bir müddet yükselerek devam edecek. Daha sonra alçalan yol sizi dere yatağına indirecek. Bundan sonra dere yatağından, harika ve yemyesil bir orman içinden yürüyüşünüze devam edeceksiniz. Bu bölümde tam 5 kez dereyi geçeceksiniz. Endişe etmeyin geçişler 3-4 metre ve su derinliği de ayak bileğinin biraz üstünde. Sağınızdaki tepenin alçaldığı ve üstünde ekilmeyen bir tarlanın olduğu noktadan 5. ve son  dere geçişinizi yapıp soldan tırmanmaya başlayacaksınız. Bundan sonra sizi sık sık 60 - 70 metrelik, kısa mesafeli ama dik tırmanışlar bekliyor. 10. km ye kadar tırmanıp inerek yaz kış akan bir çeşmeye geleceksiniz. Buradan tarla yoluna girip kısa bir tırmanışla Gönen - Balya asfaltına çıkacaksınız.

Bu noktada gene asfaltı geçip karşıdan ormana giriyorsunuz. Kısa ve hafif eğimli bir tırmanıştan sonra alçalmaya başlıyorsunuz. Bu alçalma sonunda karşı tepeye tırmanıp güzel bir patikaya girip devam edecek ve sizi bir dere yatağına indirip orman yoluna sokacak. Bu orman yolundan devam ediyoruz ve 15. km.de özellikle ilkbaharda kuvvetli akan bir şelaleye geliyoruz. Buradan devam ediyoruz ve yol bir müddet sonra bu orman yolundan sağa doğru ayrılacak ve sağınızda ki tepelere doğru tırmanacak. Ormanlık alandan 2 kez düzlüğe çıkacaksınız. 2. düzlükte solunuzda bir çeşme göreceksiniz. Düzlüğün sonundan da orman yoluna girip Üçpınar'a doğru devam edeceğiz. Bu küçük orman yolu, sizi Gönen Ovasına yukardan bakan ve seyir terası olarak kullanılan bir noktadan köy yoluna çıkaracak. Sola dönüyoruz ve yaklaşık 1.5 km. sonra Üçpınar meydanındasınız.

Screenshot_8.jpg
bottom of page