top of page

 

9. KARASUKABAKLAR - KARAPINAR - YALIOBA

 

MESAFE : 8.83 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 483 M.

TOPLAM  İNİŞ: 223 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 519 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 82 M.

ZORLUK DERECESİ: ORTA

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

 

 

SU: Yolun 2.6 km.sinde su mevcuttur.

 

KONAKLAMA : Otel/pansiyon şimdilik yoktur. Ancak Karapınar'da çadır kurulabilir.

 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Bakkal / market mevcuttur.

 

ULAŞIM: Karapınar'dan Gönen – Yenice minibüsleri ile ulaşmak mümkündür.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun vadilerde kalan küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: 

 

Yolumuz Karasukabaklar köyü camii önünden geçerek devam ediyor. Yol başlangıçta orman yolu, sonra patika ve gene orman yolu olarak aşağıya doğru devam edecek ve en sonunda bir çeşme yanından Gönen-Yenice yoluna çıkacak. Yolu geçip tam karşıda ki iki tarla yolundan soldaki ne giriyoruz ve tarlayı solundan boydan boya geçip Gönen Çayı kenarına kadar iniyoruz. Buradan sonra Gönen Çayı kenarından, dereyi takibeden 2.5 km. lik harika bir patika bizi bekliyor. Patika sizi doğrudan Karapınar Alabalık Çiftliğine çıkaracak.

 

Karapınar Alabalık çiftliği önündeki köprüden Gönen Çayını geçip sağa dönüyoruz ve nehre paralel giden orman yolunu takip ediyoruz. Orman yolunun dere kenarına yaklaştığı bir noktada yoldan ayrılıp sola giren patikaya dönüyoruz. Patika biraz yükselerek Aydere denen, genellikle kuru, çok kücük bir dere yatağına inecek, oradan da karşıya geçip sağa doğru devam edecek. Çok kısa bir yürüyüşle, önce bir düzlükten geçecek ve düzlük sonundaki patikaya gireceğiz. Patika hemen sonra sola çam ağaçlarına doğru dönecek ve oradan yeni bir patikaya gireceğiz.

Artık bizi uzun ve dik bir tırmanış bekliyor. Kamp yüküyle sizi oldukça yorabilecek bu patika, çam ormanı arasından yükselecek ve zirveye doğru makilerin arasından Tuzluktepe'ye çıkacak. Tuzluktepe'de sizi harika bir manzara bekliyor. Hemen solunuzda kalan kanyon, biraz önce geçtiğiniz Aydere'n,n geçtiği kanyon. Çıplak kayalıkları takip ederek hemen önümüzdeki Yalıoba köyüne giriyoruz.

Screenshot_9.jpg
bottom of page