top of page

11.  DAĞ ILICASI - CANBAZ  - BALCIDEDE - GÜNEŞLİ

 

MESAFE : 16.98 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 506 M.

TOPLAM  İNİŞ: 648 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 515 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 71 M.

ZORLUK DERECESİ: ORTA

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

SU: Yolun 7.5 km,sinde, Canbaz ve Balcıdede köylerinde su mevcuttur. Ayrıca yol üstünde çok sayıda mevsimlik çeşme vardır.

 

KONAKLAMA : Dağ Ilıcasında belediyeye ait kaplıca tesisleri bulunmakta olup, konaklama, yemek ve kaplıcaya girme imkanı vardır.

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Dağ Ilıcasında küçük bir market mevcuttur.

 

ULAŞIM: Dağ Ilıcası'ndan Gönen'e gündüz saatlerinde düzenli belediye otobüsü seferleri vardır.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: Ekşidere Dağ Ilıcası'nda ki Gençlik Suyu Çeşmesi üstündeki Orman yoluna giriyoruz. Bu yol harika bir orman içerisinde zaman zaman dik bir eğimle yükseliyor. Yaklaşık 1.8 km. sonra küçük yol, daha büyük bir orman yoluna bağlanacak. Bu noktada yolun karşısına geçip, hafif solda kalan daha küçük bir yola giriyoruz ve yükselmeye devam ediyoruz. 1.3 km. daha bu yolda ilerledikten sonra gene daha büyük bir orman yoluna çıkıyoruz. Burası en yüksek nokta. Artık çıkış bitti. Buradan sola dönüp ilerliyoruz. bu bölümde işaretler, işaretleme yapacak yer azlığından dolayı size biraz seyrek gelebilir ama sorun değil.  Dört yol ağzına kadar yaklaşık 650 metre bu yolu takip edeceksiniz. Dört yol ağzına geldiğinizde sağa sola sapmadan, doğrudan karşıdaki yola devam ediyorsunuz. Hafifçe sola kıvrılan bu yolun başında hemen bir yol ayrımına geleceksiniz. Soldakinden devam ediyorsunuz. Yol aşağı doğru devam ediyor ve eski bir madene geldiğinizde, madenin sonundan sağa dönerek orman içine giriyor. Artık bir yol yok. Orman içerisinden işaretleri takip ederek yavaş yavaş alçalıyorsunuz. 1.5 km. sonra geniş bir orman yoluna çıkacaksınız. Sağa dönerek kısa bir yürüyüşten sonra soldan tekrar yoldan ayrılıp orman içerisine giriyorsunuz. Yaklaşık 1 km. sonra artık kaybolmaya yüz tutmuş bir traktör yoluna çıkıp sol tarafınızdaki tarla çitlerini takip ederek tekrar yükselmeye başlıyorsunuz. Yol gittikçe belirgin bir hale gelecek ve bir 4 yol ağzına çıkacak. Artemea Yolu hemen soldan devam ediyor, ancak sağdaki  yolun hemen başında yaz kış akan bir çeşme var. Su ihtiyacınız varsa bu çeşmeyi pas geçmeyin. Soldan devam ediyoruz ve kısa bir yürüyüşten sonra temiz ve geniş bir orman yoluna giriyoruz. Sağa dönerek alçalmaya devam ediyoruz. Yol küçük bir dere yatağından keskin bir dönüşle sola tırmanmaya başlıyor. Dere yatağı üzerine küçük bir köprü inşaatı devam ediyor. Yolun solundaki muhtemelen çok az akan ya da akmayan çeşmeyi geçtikten sonra dikkatli olun. Çünkü biraz sonra soldan yoldn ayrılacağız ve patikalardan Canbaz Köyüne tırmanmaya başlayacağız. Burayı tarif mkansız. Patikalardan ya da hiç patika olmayan bölgelerden işaretleri takip ediyorsunuz ve çitle çevrilmiş bahçe içerisindeki bir hobi evinin yanından yola  çıkacaksınız. Sola dönüp devam ediyorsunuz ve inşa halindeki bir eve gelmeden, önünde bir çeşmenin bulunduğu 3 yol ağzından sola dönüp devam ediyorsunuz. Bu yol sizi Canbaz Köyüne kadar götürecek.

Canbaz Köyü camii, kahvesinin olduğu meydanı geçtikten sonra, sola dönen köy yoluna giriyoruz. Bu yol önce hafifçe yükselecek ve daha sonra sola ayrılan daha küçük bir patikaya girecek. Bu noktayı kaçırmayın. Özellikle ilkbaharda büyüyen otlar, dikkatli olmazsanız seçmenizi zorlaştırabilir. Bu yoğun bitki örtülü patika alçalarak sizi geniş bir orman yoluna çıkaracak. Hiç sağa sola dönmeden yolun karşısına geçip karşısından aşağıya inmeye başlayacak. Önce düzlüklerden geçen bu bölüm, tekrar orman içine girip küçük bir patikadan sizi harik bir şelaleye çıkaracak. Yol şelalenin karşısından devam ediyor önce küçük bir yol sizi bir düzlüğe getirecek. Düzlüğü boydan boya geçiyorsunuz ve düzlüğün sonundan yeni bir patikaya gireceksiniz. Bı patika, ileride yola dönüşecek ve sizi Balcıdede köyüne kadar götürecek.

Balcıdede Köy camiini geçtikten sonra sağa dönüp köprüyü geçip asfalta giriyoruz. Bu bölüm Artemea Yolunun asfalttan giden tek bölümü. Yaklaşık 1.5 km. olan bu bölüm sizi doğrudan Güneşli köyüne götürecek...

Screenshot_5.jpg
bottom of page