top of page

 

8. GAYBULAR-ADAYATAK-ORTAOBA-KARASUKABAKLAR

 

MESAFE : 20.54 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 728 M.

TOPLAM  İNİŞ: 686 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 407 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 107 M.

ZORLUK DERECESİ: ZOR

YOL: ORMAN YOLU VE PATİKA

  

 

 

 

 

SU: Yolun 1.2 km.sinde, 1.8 km. sinde, 3.3 km.sinde, 4 km.sinde, 7.2 km. si ile 7.9 km.si arasında Adayatak köyünde  4 çeşme, 8.2 km.sinde, 8.8 km.sinde, Ortaoba Köyünde,  10.2 km.sinde 15.7 km.sinde 17.5 km.sinde 18.5 km.sinde  18.9 km.sinde ve Karasukabaklar Köyünde su mevcuttur.

 

KONAKLAMA : Köylerde otel / pansiyon şimdilik yoktur. Ancak muhtarlarla görüşülerek çadır kurulabilir.

 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Gaybular’da market mevcuttur.

 

ULAŞIM: Bu parkurdaki köylere toplu taşıma yoktur.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun vadilerde kalan küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ:  Gaybular Köy kahvesi ve camii önünden aşağı inen yola devam ediyoruz. Yol aşağı bir küçük dere yatağına inip tekrar yükselecek. Bir müddet işaretli orman yollarından devam ediyorsunuz. Bir müddet sonra hayvanların su içmesi için yolun kenarına konmuş küvetin yanından yoldan ayrılıp sola patikaya sapıyoruz. Bu dar patika bizi bir dere yatağına indirip soldan tekrar yükselecek.  Daha sonra soldaki vadiyi ve zaman zaman Gönen-Yenice asfaltını görecek şekilde yamaç boyunca ilerleyeceğiz. Daha sonra güzel bir patika bizi bir hayvan damına indirecek. Dam sonrası karşı tepeye tırmanıp vadiyi görecek şekilde patikalardan Adayatak Köyü girişine ulaşacağız.

 

    Artemea yolu, köyün ilk binasından sağa dönerek devam ediyor. Sadece su almak içinse köye girmenize gerek yok. Yol üstünde peş peşe çeşmeler karşınıza çıkacak. Yol Ortaoba Köyüne yaklaşınca asfalta çıkacak ve yaklaşık 100 m. sonra asfalttan sağa ayrılarak tekrar patikaya girecek. Ortaoba mezarlığı ve çeşmeden sola dönüp asfaltı yukarıdan takip eden patika kısa bir müddet sonra bizi Ortaoba köyüne götürecek.

 

    Köyü boydan boya geçip, camii önünden sağa dönen orman yoluna giriyoruz .  Alçalan yol ‘’X’’ işaretli çeşmenin hemen önünden kayalıklardan sağa tırmanmaya başlayacak. Uzun ve dik sayılabilecek bir tırmanış sonrası bir orman yoluna çıkacağız. Buradan sola dönüp orman yolundan devam ediyoruz. Küçük bir dere yatağına inen yol sola tırmanarak devam ediyor. Küçük bir heyelan bölgesinden geçen yol, büyük bir çeşmenin bulunduğu üç yol ağzına gelecek. Buradan sağa dönüp 50 metre sonra sola dönen orman yoluna giriyoruz. Bu orman yolu kısa bir müddet sonra patikaya dönüşecek ve 2 km. kadar bu çok güzel patikadan devam edeceğiz. Patika bir tarla önünde bitecek ve buradan sola dönüp, aşağıdaki büyük yola ineceğiz. Buradan sola dönüp, bir çeşmenin bulunduğu üç yol ağzına kadar devam edeceğiz. Buradan sola tırmanan yola gireceğiz. Bu yolda bizi gene bir çeşmenin olduğu 3 yol ağzına getircek. Burda yollardan  hiç birine girmeyip, çeşmenin hemen yanından dik bir şekilde aşağı inen su yoluna gireceğiz. Yaklaşık 700 – 800 metre sonra su yolu bir çeşme önünde son bulacak. Buradan karşıya devam eden yola değil, soldaki patikaya gireceğiz. Bu patika bizi  Karasukabaklar köyüne kadar götürecek.

Screenshot_8.jpg
bottom of page