top of page
Dereköy - Yörükkeçidere parkuru

ARTEMEA YOLU

depositphotos_61415475-stock-photo-mosquito.jpg

UYARI !!!

Artemea Yolu Harta

UYARILAR

Artemea Yolu; Balıkesir’in Gönen ilçesi sınırları içinde kalan 250 km. uzunluğunda  uluslararası nitelikli bir doğa yürüyüş yoludur. ‘’Artemea’’ Gönen’in antik çağlardaki adı olup ‘’Artemis’in ülkesi’’ anlamına gelmektedir.

Yol; Kuzeybatıdan, Kınalar köyünden başlamakta ve Gönen’in güneyindeki dağları dolaşarak doğuda Saraçlar köyünde son bulmaktadır. İşaretleme sistemi GRANDE RANDONNEE, renkleri kırmızı beyazdır. Yolun tamamı işaretlenmiş olup, yürüyüşe açıktır.

Yolun Özellikleri;

1. Bölge çok zengin bir floraya sahiptir. Kayın, meşe, çam ve kestane ormanlarının yanı sıra kısmen makilik alanlarda mevcuttur.

2. Su kaynakları son derece zengindir. Yolun yaklaşık 100 km. lik bir bölümü orman içerisinden akan, harika manzaralı nehir / dere yataklarından geçmektedir. Pek çok şelale mevcuttur. İçme suyu da son derece boldur. Yolun pek çok parkurunu 0,5 – 1 lt. su ile yürümek mümkündür.

3. Yolun üzerinde güven içinde kamp yapılabilecek, harika manzaralara sahip pek çok kamp alanı mevcuttur.

4. Lojistik destek imkanları çok fazladır. 

5. Yol son derece güvenlidir. Bölgede büyük yırtıcı yoktur. Suç oranı hemen hemen yok denebilecek seviyededir. Cep telefonları çok az bir bölge hariç hemen hemen her yerde çekmektedir. Su kaynaklarının çok bol olması nedeniyle dehidrasyon tehlikesi yoktur. İklim ılımandır..

6. Yol üzerinde, açık havada üzerinize kar, yağmur yağarken kaplıca keyfi yapma imkanı da mevcuttur.

7. Yol üzerinde mevsimin göre, elma, ahlat, erik, dağ çileği, böğürtlen gibi pek çok meyvayı yiyebilmek mümkündür.

8. Bölgeye ulaşım çok kolaydır. Özellikle bu sporun nüfusu nedeniyle en yoğun olarak yapıldığı Marmara bölgesinin tam ortasında yer almaktadır. İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlerden 2 saatte ulaşmak mümkündür.

9. Yol, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanmaktadır. Bu nedenle  yürüyüşçüler çok iyi işaretlenmiş, GPS’e ihtiyaç duymayacakları bir yürüyüş yolunda yürüyeceklerdir.

Değerli doğa yürüyüşçüsü dostlarımız...

Artemea Yolu ülkemizin en sulu doğa yürüyüş yolu. Bu size olağanüstü güzellikler sunarken, haziran-temmuz-ağustos aylarında da sivrisinek  sorunu yaratıyor. Bölgemiz aynı anda bir çeltik bölgesi. Bu da sorunu büyütüyor.

Biz Artemea proje ekibi olarak, yaz aylarında yürümenizi önermiyoruz. Geri kalan 9 ay, kışta dahil muhteşem güzellikleri görmeye bekliyoruz.

1. Gönen - Denizkent - Kınalar
   
Salı ve Cuma Günleri (Normal şartlarda yazın hergün yapılırdı. Pandemi nedeniyle şu an haftada sadece 2 gün yapılıyor.
    Gönen'den Kınalar'a
   
07.30 - 16.30
    Kınalar'dan Gönen'e
    08.30 - 17.30 


2. Gönen - Denizkent - Biga
    Her gün karşılıklı seferler halinde yapılır.
    08.00 - 09.00 - 10.00 - 11.00 -  12.00 - 13.00 - 14.00 - 15.00 - 16.00 - 17.30 - 19.00 - 20.15
     
Denizkent'ten Kınalar'a gitmek için Elif Market'ten (
0505 250 58 55) ya da İlhan Bey'den (0552 403 25 75) sizi bırakmasını isteyebilirsiniz.

3. Gönen - Karapınar - Yenice
    Her gün Gönen'den Yenice 'ye  16.30 - Yenice'den Gönen'e 08.30

1. Yolun işaretlenen bölümlerine ait

GPS kayıtlarına ''DOSYALAR'' bölümünden ulaşabilirsiniz.    

2. GPS kayıtları ayrıca Wikiloc'ta ARTEMEA YOLU kullanıcı adı altında yayınlanmaktadır

3. Yola ilişkin ulaşım, konaklama,  su kaynakları, lojistik, yol tarifi vb. bilgilere parkurlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

4. Yol tarifleri, yola Kınalar'dan başlayan ve Karapınara doğru yürüyen bir kişi göz önüne alınarak yapılmıştır. GPS kayıtları da aynı yönde alınmıştır.

5. Yolun işaretlemesi tamamlanan bölümlerinde, sadece Dereköy Alabalık Çiftliğinde ve Ekşidere Dağ Ilıcası'nda konaklama imkanı vardır. Diğer köylerde henüz pansiyonlar oluşmamıştır. Ancak kamp her noktada rahatlıkla kurulabilir.

6. Konaklama yaparak yürümeyi düşünen gruplar, Gönen'de ve Ekşidere Dağ Ilıcası'nda konaklayarak, günübirlik yürüyüşler yapabilirler.....   Bu merkezlerden parkurlara 15 - 20 km.lik, en fazla ise 40 km. lik bir yolcukla girebilirler..( Belediye'ye ait Gönen Kaplıcaları ve Ekşidere Dağ Ilıcası tesislerinde konaklamak isteyenler, Belediye'den Harun Talha Kınalı ile 0553 529 81 61 den irtibat kurarak bilgi alabilirler.)

7. Yolun işaretleme yapacak ağaç ve kaya bulunmayan çok ender bazı bölümlerinde, makilere kırmızı beyaz emniyet şeritlerinden bağlanmıştır. (İleride bu şeritler yerine ağaç kazıklar çakıp işaretlemeyi planlıyoruz.)

8. Yolun sosyal medya hesaplarına, ana sayfanın sol üstünde yer alan ikonlara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yolu yürüyen arkadaşlar, yola ilişkin deneyim ve fotoğraflarını, yolun facebook sayfasında paylaşabilirler.

9. Yola ilişkin sorularınız için 0532 300 07 90 dan Mete Dinç ile irtibat kurabilirsiniz.

10. Ulaşım:

      a. Yolun başlangıç noktası olan Kınalar'a; Gönen-Denizkent-Kınalar Belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Belediye otobüs seferleri kış aylarında seyrek, yaz aylarında ise daha sık yapılmaktadır. Ayrıca Gönen - Biga  arasında çalışan minibüsler ile önce Denizkent'e, oradan da taksi ile 3 km. ötedeki Kınalar Köyüne gidebilirsiniz. (Taksi durağı yoktur. Elif Market'ten bedeli mukabili sizi Kınalar köyüne bırakmasını isteyebilirsiniz.). Bu arada Bursa Çanakkale hattında çalışan tüm otobüslerde Denizkent'ten geçmektedir. 

        b. Yolun bitiş noktası olan Saraçlar Köyüne ya da köyden Gönen'e, her saatte bir Gönen-Manyas seferini yapan minibüslerle ulaşmak mümkündür.

bottom of page