top of page

 

2. KAVAKALAN – HODUL – TAHTALI

 

MESAFE : 21.05 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 655 M.

TOPLAM  İNİŞ: 769 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 569 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 137 M.

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SU: Yolun 4.4 km, 6.8 km. 7.3 km. 12 km, 14.2 km, 18. km. 19.4 km lerinde,  Hodul ve Tahtalı Mahallerinde mevcuttur.  Yol üzerindeki çeşmelerden 4.4km de olan mevsimseldir. Diğerleri yaz kış akar. Ayrıca 12.5 km. de 3 yol ağzında bir kuyu mevcuttur.

 

KONAKLAMA : Hodul ve Tahtalı  mahallelerinde otel/pansiyon şimdilik yoktur. Ancak muhtarlarla görüşülerek çadır kurulabilir.

 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Hodul’da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir bakkal mevcuttur.  Tahtalı’da ise bakkal/market yoktur.

 

ULAŞIM: Toplu taşıma imkanı yoktur. Ancak Hodul’da mahalle sakinlerinden yardım isteyerek, bedeli karşılığında kendinizi Sarıköy’e bıraktırmanız mümkün olabilir. Tahtalı Mahallesi’nde ise nüfus çok azdır ve yaşlıdır. Bu nedenle mahalle sakinlerinin size böyle bir imkan sağlaması muhtemelen mümkün olmayacaktır.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun vadilerde kalan küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: Yol Kavakalan camii ve kahvesi önünden, geldiğiniz yolun devamından aşağı doğru gidiyor. Hodul Mahallesi tam karşı tepelerde, verici anteni gördüğünüz yerde..  Aşağı doğru inen yol, 250 metre sonra, hemen köy çıkışında başka bir toprak yola çıkıyor. Buradan sağa dönüp 150 metre ilerledikten sonra, Artemea Yolu toprak yoldan ayrılıp sola dönüşle aşağı doğru yöneliyor. Girdiğiniz patika 1 km. sonra makilerin arasından sola dönerek, hemen aşağıda ki başka bir patikaya iniyor. Sola dönerek aşağı vadiye doğru inmeye başlıyoruz. Patika bir müddet sonra daha belirgin bir yola dönüşüyor. Dere yatağına indiğinizde indiğiniz noktanın hemen karşısından, ağaçların arasından sizi dik ama çok kısa bir çıkış bekliyor. Bu kısa çıkış sonrası artık patikaya dönüşmüş bir orman yoluna geleceksiniz. Sola dönerek yamaç boyunca ilerleyen bu yolu takip etmeye başlıyoruz. Yaklaşık 1 km. sonra yol tekrar dere yatağına inecek. Dere yatağını geçip karşıda sağa doğru yönelen belli belirsiz yola giriyoruz. Bu yol hemen yukarda daha belirgin bir yola bağlacak. Sola dönüp dere yatağını takip ederek ilerlemeye devam ediyoruz. Bu yol dere yatağı boyunca ilerleyip daha sonra sağa doğru dönecek ve Hodul mahallesine doğru tırmanacak. İyice belirgin toprak yola çıktığınızda sola dönün ve Hodul’a kadar devam edin.

 

Hodul, bir tepenin sırtı üzerinde ve neredeyse tek sokak etrafına iki sıra dizilmiş evlerden oluşan bir köy. Ama oldukça büyük. Köy kahvesi yaz kış açık. Bu arada kahvenin yanındaki köy camiinin arkasında bulunan tarihi camiiyi görmeden geçmeyin.

 

Artemea Yolu Hodul’u boydan boya geçen bu yoldan devam ediyor. Köy çıkışında, Hodul tabelasını geçtikten hemen sonra, asfalt yolun keskin viraj yaptığı noktadan sağa ayrılan toprak yola giriyoruz. Yaklaşık 3. km sonra yoldan sola doğru ayrılıyor ve bir patikaya girerek kurumuş bir çeşme yanından tekrar yola bağlanıyoruz. Yoldan bir müddet daha ilerledikten sonra, bir masanın ve kuyunun olduğu bir 3 yol ayrımına geliyoruz. Sağa dönen yola girerek, yolun sağında bir çeşme ve bir masa bulunan noktaya kadar ilerliyoruz. Burada yoldan ayrılacak ve çeşmenin karşısından aşağı vadiye doğru inen patikaya gireceğiz. Bu patika aşağıya doğru sizi bir müddet indirecek. Patikanın düzleştiği ve sona erdiği noktadan sağa dönerek, ağaçların arasından dik bir eğimle aşağıya doğru kısa bir iniş yapıyoruz ve bir orman yoluna çıkıyoruz. Bu yol dere yatağını takip ederek bizi vadinin  sonundaki Yolindi barajının olduğu noktaya çıkaracak. Vadiden çıkıp yola çıktığımızda, baraj gölünü göremeyeceksiniz. Ancak sağa dönüp asfalta kadar 50-60 metre yürürseniz hemen göletin yanına çıkacaksınız. Artemea yolu baraj göletine doğru değil sola doğru devam edecek. Sola döndükten hemen sonra bir çeşme ve piknik masası göreceksiniz. Burayı geçtikten yaklaşık 50 metre sonra, bu yolu bırakıp, sola dere yatağına inen patikaya giriyoruz. Ondan sonra dere yatağını takip ederek ve zaman zaman derenin karşı tarafına geçerek ilerliyoruz.  Bir müddet sonra patika dere yatağını bırakıp makiliklerin arasından sola tepeye doğru tırmanmaya başlıyor. Ta ki hemen Tahtalı Mahallesi girişindeki toprak yola çıkana kadar. Toprak yoldan sağa dönüp köy merkezine doğru ilerleyin.

Screenshot_1.jpg
bottom of page