top of page

 

7. ALACAOLUK – KUMKÖY - GAYBULAR

 

MESAFE : 16.2 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 457 M.

TOPLAM  İNİŞ: 743 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 493 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 138 M.

ZORLUK DERECESİ: ORTA

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

 

 

 

 

 

 

 

 

SU: Yolun 0.2 km.sinde, 1.1 km. sinde, 1.4 km.sinde, Mağaradan sonra Kumköy'e kadar pek çok sayıda, Kumköy’den sonra yolun 14.5 km.sinde, 14.9 km.sinde ve 15.7 km.sinde ve Gaybular Köyünde su mevcuttur.

 

KONAKLAMA : Otel/pansiyon şimdilik yoktur. Ancak muhtarlarla görüşülerek çadır kurulabilir.

 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Kumköy ve Gaybular’da market mevcuttur.

 

ULAŞIM: Kumköy’e Gönen – Yenice minibüsleri ile ulaşmak mümkündür.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun vadilerde kalan küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ:  Alacaoluk cami ve köy kahvesinin hemen solundan aşağı doğru inen yola giriyoruz. Yaklaşık 100 metre sonra üçlü bir yol ayrımına geliyoruz. Bizim yolumuz soldan devam edecek. Sola döndükten hemen sonra, yolun altında büyük bir çeşme var. Su ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz. Bu yoldan devam ederek, mezarlık çitlerini geçip yoldan devam ediyoruz. Bir müddet sonra sağda daha büyük bir orman yolu göreceksiniz. Geldiğimiz yol bizi bu yola indirecek. Yola inince sağa sola sapmadan, tam karşımızda ki yola giriyoruz. Yolun hemen başında bir çeşme daha var. Bu yol bizi Alacaoluk Kalesi önlerine kadar getirecek.  Burada patika bize 2 seçenek sunacak. Sola devam eden işaretleri takip ederek yaklaşık 100 m. sonra Alacaoluk kalesine ulaşıyoruz. Kale 10 ya da 11. yüzyılda inşaa edilmiş. Kaleyi dolaştıktan sonra, geldiğimiz yoldan geri dönerek 3 yol ağzına geri dönüyor ve Kumköy istikametine devam ediyor ve kısa bir süre sonra dere yatağına iniyoruz. Burada ki tahta köprüden derenin öbür tarafına geçiyoruz. Sağa dönerek bir müddet dere yatağını takip ediyoruz. Yol kısa bir yürüyüşten sonra dere yatağını birakıyor ve sola dönerek dik bir tırmanışla dereden uzaklaşıyoruz. Taşlık patika bizi mavi tenteli bir damın önüne getirecek. Buradan sağa dönerek aşağı doğru imiyoruz. Burda dikkat hemen sağ tarafta 50 - 60 metre mesafede harika bir mağara var. Görmeden geçmeyin. Yol sola kıvrılarak düz bir alanı geçtikten sonra bir orman yoluna çıkıyor. Yola girmiyor doğrudan karşıya geçip işaretleri takip ederek tırmanıyoruz. Patikaya girdikten sonra devamla biriken suyun oluşturduğu küçük bir gölcükten geçerek çeşme yanından bir orman yoluna çıkacağız. Orman yolundan sola dönüp 15 - 20 metre yürüdükten sonra karşıdan tekrar yoldan çıkıyoruz. İşaretleri takip ederek kış aylarında oldukça gür akan bir şelaleye ulaşacağız. Ancak şelale Kumköy yolundan 60 metre kadar içeride ve işaretli. Şelaleye gidiyor ve geri dönerek Kumköy'e devam ediyoruz. Artık orman yolundan rahat bir inişle Kumköy Köy kahvelerinin, camiinin ve marketin olduğu meydana ulaşıyoruz.

   Kahveleri geçtikten hemen sonra asfalttan ayrılan sağdaki yola girerek Gaybular istikametine devam edeceğiz. Köy yol aşağı doğru devam edecek ve bir müddet sonra sağa ayrılan küçük bir yoldan hemen altında ki başka bir yola geçecek. Bu yol bir müddet sonra oldukça çok kısa ama oldukça dik ve genelde çamurlu / kaygan olan bir yokuşa gelecek. Burayı tırmanarak devam ediyoruz.  Buradan sonra işaretleri takip ederek ağaçlı bir bölgeden aşağı iniyor ve karşıdaki tepeye tırmanıyoruz. Ağaçlık alandan çıkınca yukarı tırmanan geniş bir açık alan bizi bekliyor. Bu alanın yokarısında tek bir ağaç var. Artemea yolu işareti bu ağacın üstünde. Ağaca doğru tırmanıyoruz ve oradan sola dönerek çitleri takiben yürüyoruz. Bir müddet sonra Gaybular köyüne giden yollara çıkacağız. Artık Gaybular yakın. Oldukça yoğun işaretleri takip ederek köy merkezine ilerliyoruz.

Screenshot_2.jpg
Screenshot_1.jpg
bottom of page