top of page

1. KINALAR - DIŞBUDAK - KAVAKALAN

MESAFE : 11.9 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 570 M.

TOPLAM  İNİŞ: 243 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 502 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 79 M.

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

 


 

 

 

 

 

SU: Yolun 2.4. km.sinde Kocakarılık mevkiinde, 5.8. km.sinde Dışbudak Köyünde ve 12 km. de Kavakalan Köyünde su mevcuttur.

 

KONAKLAMA : Denizkent, Kınalar, Dışbudak ve Kavakalan  mahallelerinde otel/pansiyon şimdilik yoktur. Ancak muhtarlarla görüşülerek çadır kurulabilir.

 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir. Ancak özellikle yürüyüşe Kınalar’dan başlayacak ve kamplı yürüyeceklere Kınalardan sonra yolun 3 km.sinde bulunan Kocakarılık mevkiisine kamp kurup ertesi sabah yürüyüşe başlamalarını öneririm. Bu mevkii Dışbudak ağaçları altında, harika bir manzarası ve suyu olan mükemmel bir kamp alanı. 

 

BAKKAL/MARKET: Denizkent’te her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz 2 adet market mevcuttur. Kınalar ve Dışbudak mahallelerinde ise, her zaman açık olmayan, ancak haber vererek açtırmanız mümkün olan birer bakkal mevcuttur. Kavakalan’da ise bakkal/market yoktur.

 

ULAŞIM: Artemea Yolunun Kuzey Batıdaki başlangıç noktası olan Kınalar Mahallesi, Gönen’e 31 km., Gönen-Biga karayolu üzerindeki Denizkent sayfiye yerine ise 3 km. mesafededir.  Kınalar’a Gönen otogarından kalkan Denizkent belediye otobüsleri ile ulaşmak mümkündür. Otobüs tarifesi yaz ve kış aylarında değişiklik göstermektedir. Diğer bir ulaşım seçeneği ise şehirlerarası otobüs ile Denizkent’e gelmek ve buradan Kınalar’a geçmektir. (Denizkent’te taksi durağı yoktur. Buradan Kınalar’a  3km. yürüyerek, otostopla ya da Denizkent’te ki Elif Market’ten yardım isteyerek ulaşabilirsiniz) Son seçenek ise Gönen’den kolaylıkla ulaşabileceğiniz Sarıköy Beldesine giderek buradan taksi ile Kınalar’a gitmektir.

 

Dışbudak ve Kavakalan’da ise bir toplu taşıma imkanı yoktur. Ancak mahalle sakinlerinden yardım isteyerek, bedeli karşılığında kendinizi Denizkent, Sarıköy, Gönen ya da Biga’ya bıraktırmanız mümkün olabilir.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun vadilerde kalan küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ:

Artemea Yoluna, Kınalar Mahallesine girişte,  ilk evlerin başladığı virajdan ayrılan küçük bir traktör yolundan gireceksiniz. Zaten başlangıç tabelasını ve ilk işaretleri hemen göreceksiniz. (Başlangıç tabelası henüz takılmadı.) Bu traktör yolu, aşağı doğru alçalarak sizi içinden küçük bir dere akan dar bir vadiye doğru indirecek. Dere yatağına gelmeden hemen önce 3 lü bir yön tabelası göreceksiniz. ‘’Kınalar – Dışbudak – Boğaz ‘’(Henüz yön tabelası takılmadı) Rota dere yatağına yaklaştığınız bu noktada, sağınızda ki tepeye tırmanarak Dışbudak Mahallesine devam ediyor. Ancak Dışbudak’a gitmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikası var. Boğaz bölgesi ve şelale. Sadece 600 metre uzaklıkta olan bu bölgeye gitmek için dere yatağına inmeniz ve kısa bir yürüyüş yeterli. Boğaz bölgesini ve şelaleyi gördükten sonra geri dönerek, şimdi solunuzda kalan tepeye doğru giden patikaya giriyorsunuz. Patika sizi hızla yükselterek eski bir orman yoluna çıkaracak. Sola dönerek yürüyüşe devam ediyoruz. Kısa bir süre sonra yol patikaya dönüşüyor ve patika sizi, dışbudak ağaçlarının ve yaz kış akan bir çeşmenin olduğu Kocakarılık mevkiine ulaştırıyor. (2.4 km.) Burası harika bir kamp alanı. Eğer yürüyüşe öğleden sonra başladıysanız, daha ileri gitmeden kampınızı burada kurmanızı öneririm.

 

Rota geldiğiniz istikamete göre Kocakarılık mevkiinin solundan, kayalık patikadan aşağı doğru iniyor ve karşı tepeye atlayarak zirvesine kadar tırmanıyor. Zirvede sizi ağaçlık ve makilik bir düzlük karşılayacak. Düzlüğü boydan boya geçip, yüksek gerilim hattının ve direklerinin olduğu bir sonraki tepeyi göreceksiniz. Yol aşağı inerek bu tepeye tırmanacak. (Tüm bu iniş çıkışlar gözünüzü korkutmasın. Bunlar 80-90 metre irtifa kazanacağınız küçük tepeler.) Tepeye çıkınca sağ tarafınızda Dışbudak köyünü, karşınızda köy yolunu ve tarlaları göreceksiniz.  (5. Km.) Aşağı dere yatağına inince bir traktör yoluna çıkacaksınız. Sağa dönüp bu yoldan dere yatağı boyunca bir müddet devam edin. Köye yaklaşınca işaretli noktadan sola dönüp, dereyi geçerek asfalt köy yoluna çıkın. Köy merkezi sadece 400 metre uzaklıkta…

Yürüyüşe kahvenin tam karşısından aşağıya doğru inen yoldan devam ediyoruz. Yol köyden çıkarak tarlaların arasından ilerliyor. 1.2 km. sonra bu yoldan ayrılarak sağdaki daha az belirgin yeni bir yola gidiyoruz. Bu yoldan kısa  bir ilerleyişle, geniş bir düzlüğe geleceksiniz. Tam karşınızda, ağaçların tekrar başladığı noktada Artemea Yolu işaretini göreceksiniz. Düzlüğü boydan boya geçin ve ağaçların olduğu noktadan dere yatağına inerek karşıya geçin ve tepeye tırmanan patikaya girin. Tepeyi tırmanınca karşınıza harika bir manzara çıkacak. Yol, hemen karşınızda bulunan tepenin solundaki dere yatağından devam ederek, ilkbaharda küçük bir şelale ve gölcüğün olduğu yataktan devam edip, sağdan tırmanarak tepenin arkasına dolaşıyor Ondan sonra çok güzel bir orman içerisinden tırmanarak devam ediyor. Kavakalan Mahallesi bu tepenin hemen arkasında. (12 km.)

Screenshot_3.jpg
bottom of page