top of page

13. ÜÇPINAR - KAPLANOBA - ÇİFTLİKALAN - SUÇIKTI

 

MESAFE : 11.26 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 480 M.

TOPLAM  İNİŞ: 518 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 394 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 143 M.

ZORLUK DERECESİ: ORTA

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

SU: Yolun 3. km,sinde, 4.7 km.sinde,5. km.sinde, 5.3. km.sinde ve köylerde su mevcuttur. 

 

KONAKLAMA : Henüz yoktur. 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Bakkal ve market yoktur. Ancak ihtiyaçlarınızı köylülerden karşılayabilirsiniz.

 

ULAŞIM: Toplu taşıma yoktur. 

 

İLETİŞİM: Bu parkurun küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: Üçpınar Köy meydanından  geldiğiniz istikamette dümdüz devam edin.Yol kısa bir müddet sonra sağınızdaki tepelere, tek bir evin olduğu yere doğru parke taş döşeli bir yoldan devam edecek. Bu evi geçtikten sonra parke yol bitecek ve toprak bir yol olarak orman içinden devam edecek. Yol kısa bir müddet sonra küçük bir patikaya dönüşecek ve sol yannızda harika bir vadi manzarası ile makiliklerin arasından düz olarak devam edecek. Bir müddet sonra makilikler bitecek ve bir meşe ormanına gireceksiniz. Yol bu noktada sola dönüşle hızla aşağılara doğru alçalacak ve nihayetinde büyük bir orman yoluna çıkacak.

 

Yolu geçin ve karşıdan işaretlerden aşağıya doğru, küçük bir dere yatağına doğru inin. Bu 2 adımda geçebileceğiniz dereden sonra yol orman içinden hızla ve oldukça dik bir şekilde yükselecek. İşaretleri takip edin lısa bir müddet sonra geniş bir orman yoluna geleceksiniz. Burada sola dönün ve yolu takiben aşağıya doğru inin. Solunızda büyük bir çeşmenin olduğu kavşağa geleceksiniz. burada da yolu çeşmenin tam karşısından geçip, ormandan gene küçük bir dere yatağına ineceksiniz. 50 metre sonra ilkbahar aylarında yürüyorsanız harika bir şelaleye geleceksiniz. (Not: Bu şelale yaz ve sonbahar aylarında kurudur)

Şelaleden sonra orman içinden dik bir açıyla yükseleceksiniz.  Bir müddet sonra patika orman yolun dönüşecek ve yavaş yavaş yükselerek sizi Kaplanoba Köyüne götürecek. Köye yukarıdan büyük bir meydana ineceksiniz ve burada karşıya yükselen köy yolundan devam edeceksiniz. Köyün dışına çıktıktan hemen sonra yoldan ayrılarak soldan yükselen patikaya gireceksiniz. Dikkatli olun patikayı kaçırmayın. Bu küçük tepenin zirvesine çıkınca hemen karşınıza tepenin öbür tarafına inen dik bir patika gelecek. İşaretleri takip ederek küçük bir dere yatağına kadar ineceksiniz.  Dereyi geçtikten sonra hemen sola doğru yükselecek ve bir müddet sonra artık kapanmak üzere olan bir orman yoluna gireceksiniz. Bu yol yükselerek sizi Çiftlikalan Köyü girişindeki asfalta çıkaracak.  Sağa dönün ve 50. metre ileriden ve asfaltın karşısında ki yoldan aşağı inin ve köye girin. 

Köy içerisinde uzunca bir yolunuz var. Nihayet köyün çıkışında bir yol ayrımı sizi bekliyor olacak. Soldaki yola giriyoruz ve devam ediyoruz. Önce solumuzda kalan büyük bir çiftlik evini geçeceğiz ve ilkbaharda windows masa duvarı gibi görünenbir bölgeye geleceğiz. Bunlar kullanılmayan bir dizi tarla. Tam sırtta kalan bu tarlaları sağ taraflarından boydan boya peş peşe geçeceğiz ve en son tarladan bir orman yoluna gireceğiz.  

Bu yoldan devam ederken dikkatli olun çünkü kısa bir süre sonra yoldan ayrılıp sağ taraftan makilerin arasından aşağı ineceğiz. Burda da dikkatli olalım. Çünkü alttaki orman yolunu gördüğünüz ve iyice yaklaştığınız bir noktada, bu küçük patikadan da ayrılıp soldan yola çıkacağız. Yoldan sağa dönüp doğruca Suçıktı köyüne gidiyoruz.

Screenshot_2.jpg
bottom of page