top of page

3.  TAHTALI – GEYİKLİ - ŞAROLUK

 

MESAFE : 13.73 KM.

ALINAN TOPLAM  İRTİFA: 381 M.

TOPLAM  İNİŞ: 244 M.

MAKSİMUM  İRİTİFA : 456 M.

MİNUMUM  İRTİFA: 99 M.

YOL: DERE YATAĞI, ORMAN YOLU VE PATİKA

 

SU: Yolun 3.5 km. sinde eski alabalık çiftliğinde, 11.2 km., 11.9 km. ve 12.3 km.lerinde çeşme mevcuttur. Ayrıca, Tahtalı, Geyikli ve Şaroluk mahallelerinde su mevcuttur.

 

KONAKLAMA : Tahtalı, Geyikli ve Şaroluk mahallelerinde konaklama imkanı yoktur. Ancak muhtarlarla görüşülerek çadır kurulabilir.

 

KAMP: Bu parkur üzerinde pek çok noktada güvenle kamp kurulabilir.

 

BAKKAL/MARKET: Geyikli ve Şaroluk mahallelerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz küçük birer bakkal mevcuttur.  Tahtalı’da ise bakkal/market yoktur.

 

ULAŞIM: Tüm mahallelere toplu ulaşım imkanı yoktur. Ancak mahalle sakinleri, bedeli mukabil sizi Sarıköy Beldesi’ne bırakabilirler.

 

İLETİŞİM: Bu parkurun vadilerde kalan küçük bir bölümü hariç cep telefonları ile iletişim imkanı mevcuttur.

 

GENEL YOL TARİFİ: Tahtalı camiini ve yolun solundaki her zaman kapalı köy kahvesini geçtikten sonra, çeşmenin oradan sola dönüşle, kahvenin altından geçen yola giriyoruz. Tahtalı – Geyikli yolu sağımızda, Tahtalı mahallesi solumuzda dere yatağına doğru yürüyoruz. Rotamız Geyikli mahallesine kadar tamamen bu dere yatağını takip edecek ve defalarca nehri bir o tarafa, bir bu tarafa geçeceğiz. Nehir, yılın çok kısa bir periyodu hariç ayakkabılarınızı çıkarmadan, taştan taşa sekerek karşıdan karşıya geçebileceğiniz bir su rejimine sahip. Tahtalı – Geyikli yolu da tüm parkur boyunca sağınızda ve yakınınızda olacak. Yolun 3.7 km. sinde eski bir alabalık çiftliğine geleceksiniz. Çiftliği boydan boya geçin ve karşıdan devam edin. Geyikli’ye yaklaşınca tarlalar başlayacak ve en sonunda dere yatağını geçince sağınızda Geyikli mezarlığını göreceğiniz geniş bir düzlüğe çıkacaksınız. Mezarlığa doğru yürüyüp asfalt yola çıkın ve asfaltı takip ederek köy meydanına ilerleyin.

 

Meydanda ki köy kahvesinin hemen yanından sağa dönerek Şaroluk’a giden asfalt yola girin ve köprüyü geçip takriben 10 -15 metre sonra sağa dönen patikaya girin. Patika bir müddet sonra toprak bir yola dönüşerek irtifa almaya başlayacak. Yol bir müddet sonra geniş bir düzlüğe çıkacak. Düzlüğü sola ve yukarı doğu boydan boya geçerek, diğer uçtaki patikaya girin. Sırt boyunca hafifçe tırmanan bu patikayı takip ederek gene geniş bir düzlüğe çıkana kadar devam edin. Şaraoluk mahallesi, düzlüğe çıktığınız noktada karşınızda gördüğünüz  hafifçe solda yer alan tepelerin oluşturduğu belin arkasında. İşaretleri takip ederek düzlükten tırmanın ve Şaroluk girişinden yola çıkın ve sola dönerek köy meydanına ilerleyin.

Screenshot_2.jpg
bottom of page